Катедра "Китаистика" се обособява като самостоятелно звено към Факултета по класически и нови филологии на СУ "Св. Климент Охридски" през 2018 г. Специалността Китаистика е създадена през 1991 г., а началото на преподаването на китайски език в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е поставено през 1953 г. от известния китайски лингвист и интелектуалец проф. Джу Дъси и старши преподавателката Джан Сунфън, които изграждат методиката и съставят първите учебни пособия за преподаване на китайски език в България. През периода от 1991 г. до 2018 г. специалност Китаистика е част от катедра "Езици и култури на Източна Азия".
Академичният състав на катедрата към 2021 г. включва осем щатни и четирима хонорувани преподаватели, както и двама гост-преподаватели от Китай. Специалност „Китаистика“ е акредитирана да провежда обучение по трите образователно-квалификационни степени на висшето образование – бакалавър, магистър и доктор по направление 2.1 Филология (Китайски език и литература).
Катедрата осъществява преподаването в БП „Китаистика“, МП „Междукулурна комуникация и превод с китайски и български език“, както и в три докторантски програми по специалности „Съвременен китайски език“, „Китайски език“ и „Китайски език, история и култура“.
Преподавателският състав на катедра „Китаистика“ участва активно в научно-изследователска и проектна дейност, организира регулярно международни научни форуми, участва в програми за академичен обмен и международни научни семинари и лекции, осъществява активен публикационен и издателски план.
За връзка с нас:
Адрес: София 1303, бул. „Тодор Александров“ 79, ет. 1, каб. 6Б
Ръководител на катедра „Китаистика“:
доц. д-р Антония Цанкова – имейл:
Инспектор по учебната дейност: Дениза Чакърска – имейл: