Втора международна научна конференция „Актуални проблеми в съвременната китаистика и изтокознание“

1Втората международна научна конференция „Актуални проблеми в съвременната китаистика и изтокознание“, посветена на 30-годишнината от откриването на специалност „Китаистика“ във Факултета по класически и нови филологии на СУ „Св. Климент Охридски“, беше проведена на 19 – 20 ноември 2021 г. в онлайн формат.
В конференцията участваха около 85 учени – китаисти и изтоковеди от над 15 страни в света, в това число изследователи от България, Китай, Русия, Германия, Италия, Англия, САЩ, Мексико, Индия, Полша, Унгария, Чехия, Румъния, Турция, Гърция, Армения, Грузия и др. На юбилейния форум бяха представени най-новите изследвания по актуални въпроси в българската и световната китаистика, той предостави платформа за научни дискусии в отделните тематични направления на изтокознанието с цел да обедини различните поколения български китаисти и изтоковеди и да даде възможност за изява на млади учени в областта на китаистиката и изтокознанието.

Международна конференция „Китай и светът: език, култура и политика”

mezhdunarodna konferenciya kitaj i svet t ezik kultura i politikaАлма матер е домакин на международната конференция „Китай и светът: език, култура и политика”, организирана от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Сианския Дзяотунгско-Ливърпулски университет, Суджоу, Китай по повод на 70-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.

Събитието бе открито в Аулата в Ректората от проф. д-р Александър Алексиев от катедра „Китаистика“ към Факултета по класически и нови филологии, който благодари на участниците в научния форум и водещите лектори.

Специалност "Китаистика" отбелязва 25-годишния си юбилей

specialnost kitaistika otbelyazva 25 godishniya si yubilej medium200x200Специалност „Китаистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира двудневна международна научна конференция на тема „Актуални проблеми в съвременната китаистика и изтокознание“, посветена на 25-годишнината на специалността.

Целта на юбилейната конференция е да представи най-новите изследвания и актуални въпроси в българската и световната китаистика, да предостави платформа за научни дискусии в отделните тематични направления на изтокознанието, да обедини различните поколения български китаисти и изтоковеди, както и да даде възможност за изява на млади учени в областта на китаистиката и изтокознанието.

Изложба на тема „Китай – познат и непознат“ бе открита в Софийския университет

izlozhba na tema kitaj poznat i nepoznat be otkrita v sofijskiya universitet medium200x200В Централното фоайе на Ректората бе открита изложба на тема „Китай – познат и непознат“, посветена на 25-годишнината от създаването на специалност „Китаистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В изложбата са представени фотографии на преподаватели и възпитаници на специалността, отразяващи техния поглед към китайската култура и цивилизация, общество и бит, историческо и природно наследство. Експозицията може да бъде разгледана до 2 декември 2017 г.

На откриването на изложбата присъстваха зам.-ректорът на Софийския университет проф. Николай Витанов, посланикът на Китайската народна република Джан Хайджоу, деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. Мадлен Данова, г-жа Чън Ин, ръководител на сектор „Образование“ към китайското посолство в Република България, проф. д-р Александър Алексиев, ръководител на специалност „Китаистика“ в Софийския университет, преподаватели, студенти и гости.

Евелина Хайн, асистент в специалност „Китаистика“, заяви, че 25-годишният юбилей на специалност „Китаистика“ е повод за празник, но и повод за размисъл относно плодовете на работата на екипа през отминалия четвърт век и повод да бъдат формулирани целите за следващите 25 години.